"Az új alaptörvény vállaljon-e kötelezettséget a jövő nemzedékek után?" – A kérdés nyelvi és közjogi értelmezhetőségéből arra következtetek, hogy Schmitt Pál irodájából szivároghatott ki ez a munkaanyag.
A műkedvelő alkotmányjogászat újkeletű trendjétől nem bírván magam függetleníteni, alábbiakban közlöm saját válaszaimat a nemrég felbukkant alkományjogi népszavazós 12 pontra. Ez azért is fontos, mert a szavazáson – felteszem – csak igenel és nemmel lehet majd voksolni, itt meg van kifejtős rész is, sőt, kommentezhettek. Tehát van hol kipörögni magunkat. A téma valóban igényli ezt most.

1) Az új alkotmány csak az állampolgári jogokat vagy a kötelezettségeket is deklarálja-e? – Eddig is mindkettőt deklarálta. Olvastad az eredetit? Vagy csak úgy csuklóból alkotmányozol egy kicsit? A végefelé kell keresni. Ha már itt tartunk, a következő jelenlegi pontokkal nem vagytok kompatibilisek, a helyetekben ezeket gyomlálnám ki, ha már ennyire adtok a formaságokra: "Senkinek a tevékenysége sem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, illetőleg kizárólagos birtoklására. (...) A pártok közhatalmat közvetlenül nem gyakorolhatnak. Ennek megfelelően egyetlen párt sem irányíthat semmiféle állami szervet. A pártok és a közhatalom szétválasztása érdekében törvény határozza meg azokat a tisztségeket, közhivatalokat, amelyeket párt tagja vagy tisztségviselője nem tölthet be."
2) Korlátozza-e az állam eladósodását? – Ez a kormány feladata. Tartsuk már tisztán a felelősségi köröket. Én se műtök vagy vezetek repülőt. Felelősséget érzek az embertársaim iránt. Az alkotmányozás sokkal veszélyesebb, mint a repülővezetés vagy a műtés, mert 10 millió embert érint.
3) Vegyen-e védelem alá olyan közös értékeket, mint a család, a munka, az otthon, a rend és az egészség? – Selmeczi Gabriella esetében láttuk, mivel jár, amikor a Fidesz megvédi az érdekeinket saját magunkkal szemben. Inkább ne.
4) Járjon-e szavazati jog a kiskorú gyermekek után? – Ne járjon. Egy nyugdíjas értelmiségi felelősebben szavaz, mint egy megélhetési gyermekvállaló. Talán pont ettől féltek. Lehetne inkább kicsit költeni az oktatásra, akkor nem kéne ab ovo demagóg kormányzásra berendezkedni.
5) Engedjék-e a gyermeknevelés költségeinek megadóztatását? – Honnan tudjam? Többek között azért fizetek adót, hogy a kormányzat kiszámolja helyettem az ilyen döntések makrogazdasági impaktját. Ha nem tudjátok a szakszerű választ, minek vagytok kormányon?
6) Az új alaptörvény vállaljon-e kötelezettséget a jövő nemzedékek után? – A kérdés nyelvi és közjogi értelmezhetőségéből arra következtetek, hogy Schmitt Pál irodájából szivároghatott ki ez a munkaanyag. Szerintem inkább a jövő nemzedékek helyett vállaljunk kötelezettséget, hogy ne nekik kelljen megszenvedni, amit most elbarmoltok.
7) Az új alkotmány fejezze-e ki a határon túl élő magyarsággal való nemzeti összetartozás értékét? – A szomszédos országban élő magyarok európai polgárok, és mi is azok vagyunk. Ez egy igen szoros kötelék, olyannyira, hogy nincs is igazán szükség szorosabbra. Az EU-t épp azért hozták létre, hogy a hozzád hasonló demagóg és debil politikai prostituáltak kicsit nehezebben borítsák vérbe a kontinensünket. Ha csak egyedül kívánsz szembemenetelni az időszalaggal, nem bánom, de hogy én nem fogok utánad kúszni a lövészárokba a plusz három szavazatodért, és hogy a gyerekemet se adom neked ilyen célokra, az tuti. Agyatlan fasz.
8) Védje-e a Kárpát-medence természeti sokféleségét? – Valamiből ki kellett hozni a 12 pontot? Hagytad volna üresen. Szerencsétlen.
9) Védje-e fokozottan a nemzeti vagyont? – Igen. Tőletek. De ez így önellentmondás, és gondolom leszavaznátok.
10) Csak átlátható gazdasági hátterű társaságok számára legyen-e nyitva az állami forrásokhoz való hozzájutás, a közbeszerzéseken való részvétel? – A megbízható káderekre gondoltatok? Ehhez nem kell alkotmány, épp most hozzátok őket helyzetbe.
11) Bíróságok számára legyen-e mód a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés kiszabására? – Amióta az ügyészségek a kezetekben vannak, erre sincs szükség. Naponta visszaküldhetitek az aktuális Hodorkovszkijt a Markó utcába.
12) Szankcionálják-e a parlamenti bizottságok előtt való meg nem jelenést? – Én inkább a parlamenti bizottsági tagságot szankcionálnám. Legalább ennyire szakszerű volna, csak sokkal hasznosabb.